مانی رهنما

   

 

مقدّمه :

 

اتوبان کرج ، ترافيک لذت بخش طولانی! اولين ارتباط  و ...  مانی رهنما رو چند سالی هست که می شناسم، تو همين مدتی که از آشنائيمون ميگذره خاطرات زيادی باهاش دارم. خب، مانی از اون دسته دوستائيه که می تونی تو شرايط سخت رو کمکش حساب کنی و باهاش راحت باشی. با توجه به خصوصيات درونی و روحيش هميشه از حواشی بدور بوده و کلا آدم فوق العاده درون گرائيه!!  در زمينه موسيقی هم جزو خواننده های صاحب سبکه، موزيک و خوب میشناسه و ترانه رو بيشتر!  با توجه به وسواس زيادی که تو کارش داره ( که بعضی وقتا کفر آدمو در  مياره! ) جزو بهترين های موسيقی پاپ محسوب ميشه ..

همه اينها بهونه ای شد تا در اولين شماره پيله های شيشه ای و به منظور افتتاح بخش گپ و گفتگو به سراغ مانی برم.

ذکر اين نکته رو ضروری میدونم که اين مصاحبه در تاريخ : 24 / 8 / 85  و قبل از حادثه ناگوار از دست دادن بابک بيات نازنين انجام شده که ضمن ابرازتاسف برای فقدان استاد عزيز و بزرگوارم و آرزوی صبر برای باربد ، غزل و بامداد دوست داشتنی ، نظر شما رو به اين گفتگو جلب ميکنم .

        ( با احترام / مصطفی ازقندی )     

 

سوال : برای شروع لطفا کمی از خودت بگو . مانی رهنما کيست و چه روحياتی داره  ؟

پاسخ : متولد تيرماه 1350 در تهران هستم . اگه اغراق نباشه از اول کودکی عاشق شعر و موسيقی بودم و خانواده ام با شعر و ادبيات آشنا هستند . در زمينه موسيقی فعاليتم رو به طور رسمی در سال 77 با آلبوم مرسدس شروع کردم و آخرين کارم آلبوم تموم شد ترانه بود که به دو سال پيش بر ميگرده . 

سوال : خيلی وقته از تو خبری نيست ؟! اين امر دليل خاصی داره ؟ آيا انگيزه های مانی رهنما کم رنگ شده يا شرايط جامعه باعث اين کم کاريه ؟

پاسخ : ببين ، براي خلق يک اثر هنری لازمه تا از موندگاریش مطمئن بشيم که اين فقط با سعی و جستجو و آزمايش و خطا امکان پذيره . من تعجب ميکنم از کسائيکه براحتی شبانه کار ساخته و صبح فردا خودشونو واسه انتشار آماده می کنند که اين قطعا از ارزش و کيفيت اون اثر کم ميکنه. تمام اينها دلايلیه که باعث می شه وسواس بيشتری تو کارم داشته باشم .

سوال : در حال حاضر مشغول چه کاری هستی ؟

پاسخ : به تدريس آواز ، انجام آلبوم دو نفر از هنر جويان و تکميل آلبوم جديدم مشغولم .

سوال : وضعيت موسيقي پاپ فعلي رو چطورارزيابی ميکنی ؟

پاسخ : به نظر من تو شرايطی که محدوديت ها بيداد مي کنه ديگه جايي برای  محک و نقد باقی 

نمی مونه ... !

سوال : دليل نزول موسيقی پاپ، بعد از اوج گيری اوليّه را درچی می بينی ؟

پاسخ : ببین ، هنر در عرضه صحيح رشد پيدا ميکنه ولي در حال حاضر نه تنها اين عرضه محدوده

بلکه در بعضی موارد فاجعه آميز هم هست ! در حاليکه هنرمندانيکه با صبر ، در پی آماده شدن

آلبومشون در ارشادند، متاسفانه دوستانی براحتی و بدون مجوز کار بيرون میدن و پس از مدتي

مجوز هم میگیرند ! که به نظرم اين يک بی احترامیست به تمامی هنرمندان .

سوال : به نظرت چرا مثلث های طلايی موسيقی دهه 50 ، در زمان حال شکل نمی گيره ؟

پاسخ : البته باهات  کاملا موافق نيستم !  اين بذریست که بعدا به ثمر خواهد نشست و خب بيشتر به اخلاقيات نسل دهه گذشته تا امروز بر می گرده  که روحيه تکروی تو اونها مشاهده ميشه ...

سوال : از اونجايی که سابقه همکاری توام با ترانه سراهای قبل و بعد از انقلاب رو داری ، شخصا ترجيح ميدی با کدوم نسل کار کنی؟

پاسخ : در شرايط حاضر من سعی ميکنم با دوستانی کار کنم که هم از نظر احساسی و هم از نظر معلوماتی درک صحيحی از موسيقی داشته باشند و با هم اشتراک بيشتری داشته باشيم .

سوال : اين روزها شاهد توليد آثاری با کلام و ملودي زير صفر !  هستيم که اين امر حتی گريبانگير بزرگان موسيقی ما نيز شده و من از اون به موسيقي مبتذل تعبير ميکنم . موسيقي که براحتی حرمت واژه و ترانه رو  ميشکنه و حتي ( البته متاسفانه ! ) بااستقبال عام هم مواجه ميشه! ريشه اين اتفاقات را در کجا مي بينی  ؟

پاسخ : معتقدم هنرمندی که هر روز ياحداقل يک روز هفته با مردم وطنش برخورد هنری ، منظورم اجراست ، نداشته باشه نمي تونه درک صحيحی از سليقه مردم داشته باشه و بالعکس مردم هم نمی تونن ارتباط درستی با هنرمند داشته باشن و همين عامليست تا خواننده نماهائيکه از عمق مجالس عروسی آمده اند ! با استقبال عام مواجه میشن چون دستکم اونها بيشتر با مردم در ارتباطند و درنهايت نتيجه اش پايين آمدن سطح شنيداری مردم ميشه !

سوال : همونطور که ميدونی اولين دوره جشنواره موسيقی پاپ در سال 77 برگزار شد که خودت هم در اون حضور داشتی ,  اما متاسفانه اين اولين و آخرين دوره اين جشنواره بود !  نظرت راجع به قطع اين روند چيه ؟

پاسخ : به نظرم ادامه برنامه ريزی برای موسيقی تبعات وسيع تری از اين موضوعات خواهد داشت که اين يکی از اونهاست . چنانچه روال بر اين مسجل شده تا بی برنامه گی مزمن ، تاثيرات از پيش تعيين شده ای رو بر موسيقی بذاره ...

سوال : يک پيشنهاد برای بهبود وضعيت موسيقی کشور  ؟

پاسخ : تغيير اساسی در نگاه به موسيقی ، از طرف کل سيستم .

سوال : و اما کنسرتها ! در حال حاضر برگزاری کنسرت در ايران با چه موانعی روبروست ؟ چرا آخرين کنسرت شما به يک سال پيش بر ميگرده ؟

ببين اين اتفاق فقط مربوط به من نيست و بايد از خود سياستگذاران پرسيد . اجازه کنسرت نمیدند و حتی وقتی ما برای آقای بيات

خواستيم برنامه بزاريم متاسفانه با بی تفاوتی مغرضانه ای روبرو شديم ...

سوال :  آيا تفکر و سليقه موسيقی ماني رهنما از آلبوم  فصل پرواز تا تموم شد ترانه تغييري كرده  ؟

پاسخ : اگه نظر شخصيمو بخواي بايد بگم که کل روند تغييری آنچنانی نکرده . نگاه از همان دوربين هميشگی گروه ماست و فقط از لحاظ سازبندی و نوع ملودی و تنظيم ، سعی بر هماهنگی با روز دنيا داشتيم و صد البته نه با روز ايران !

سوال : به عقيده من آلبوم آخرين غزل ( چه به لحاظ ترانه و چه به لحاظ ملودی و سازبندی )  يکی از قويترين آلبومهای موسيقی بعد از انقلابه، اما متاسفانه  همانطور که ديده شد در بازار به موفقيت چندانی نرسيد , علت فروش كم اين آلبوم رو در چی ميدونی؟

پاسخ : ما اون دوستانی رو که دعوت کرده بوديم و به تاثيرگذاری و همراهي اونها حساب مي کرديم را راضی کرديم و دليلی برای فروش بی منطق ، شکر خدادر اين آلبوم نمی بينم .

سوال : مخاطبانت در تموم شد ترانه با سبک جديدی از کارهای تو آشنا شدند که با توجه به آمار ارائه شده با استقبال وسيعی روبرو شد . علت اين تغيير سبک، از آخرين غزل به تموم شد ترانه چي بود ؟

پاسخ : به نظرم تغيير سبکی وجود نداره  ، يعنی به شعر و ملودی و فرم خواندن و تنظيم همان نگاه هميشگی رو داشتم ،  فقط در بعضی قطعات از گستره الکترونيک استفاده کرديم مثل ترانه تنهايم . 

سوال :  و بالاخره آلبوم جديد ؟

آلبوم جديد در مرحله اخذ مجوز است و انشاالله تا چند ماه ديگه وارد بازار خواهد شد .

سوال :  اگه بخوای در موسيقی پاپ به مانی رهنما نمره بدی ، اين نمره چه عددی خواهد بود ؟

پاسخ : به نظرم سوالتو بايد مردم و دوستان اين سبک از موسيقی جواب بدند . اونا بهترين قضاوت کننده اند.

 سوال : ازميان آهنگهايي که اجرا کردی با کدوم اثر ارتباط بيشتری برقرار کردی و کدوم اثر از طرف مردم با استقبال بيشتری روبرو شده ؟

اگه جوابم کليشه ای نباشه ! من جز دز چند قطعه ، با تمامی کارهايي که اجرا کردم ارتباط لازم رو برقرار کردم تا بتونم اونکارو بخونم .

سوال :  چه توصيه ای براي دوستاني که قصد دارند وارد موزيك پاپ بشن داري ؟

پاسخ : شديدا تاکيد میکنم که از پايه و به صورت آکادميک و اصولی خودشونو آماده کنند . چون مثل بعضی از دوستان خدای نکرده ! تک آلبومی و مصرفی خواهند شد و بعدا دچار سرخوردگی ميشند . قطعا به کمک اين اطلاعات و با توجه به احساس پاکشون میتونند موفق بشند.

سوال :  نزديک به يکسال از راه اندازي وب سايت رسميت ميگذره . از طريق وب سايت چقدر با طرفدارانت درارتباطی ؟

پاسخ : اول از همه ازت بخاطر تمام زحماتهايي که واسه وب سايت کشيدی ممنونم و بايد خدمتت عرض کنم اين وسيله يکی از وسايليه که در اين فضای محدود ميتونه دلها و افکار و بهم نزديک کنه . من هم سعی می کنم که به طور مداوم کار و پيگيری کنم و از نظرات بچه ها استفاده کنم . همينجاهم از تمام دوستانی که به وب سايت سر میزنن و با من در ارتباطند کمال تشکر رو دارم .

سوال : مانی جان ، بسيار ممنونم که وقتتو در اختيار ما گذاشتی ، به عنوان آخرين کلام برای بچه های پيله های شيشه ای ، اگه حرفی باقيمونده خوشحال ميشيم تا بشنويم ...

پاسخ : براتون آرزوی موفقيت ميکنم قصد هيچ بي احترامی به هيچ گروه فکری و سليقه ای رو ندارم . درهرگروهی ، به هرهنرمندی که دارای تفکر ، سليقه و احساس است احترام ميگذارم . مهم اينه که برای شعور خودمان و احساسات لطيفمون و برای خود موسيقی ، ارزش و احترام داشته باشيم نه برای حواشی هنر  که بسيار آزار دهنده است، ممنون و پيروز باشيد .

 

 

 خانه | اخبار |  ترانه | گفتگو | مقاله | پيوند | بايگاني | دفتر يادبود  | تماس با ما

   

© Copyright 2005-2006 glassyguards.com

All rights reserved . Designed by : Mostafa Azghandi