چند سکانس از یک دیالوگ با:

نیلوفر لاری پور

 

   

 

نیلوفر لاری پور متولد 27 مرداد 1349 ، لیسانس ادبیات . کار ادبی خود را از سال 1368 از نویسندگی گروه کودک رادیو شروع کرد .

(در دوره‌ای که ساعد باقری مدیر گروه کودک رادیو بود) و بعد در فراخوان دفتر شعر جوان شرکت کرد و به عنوان برگزیده به این موسسه راه پیدا کرد و زیر نظر اساتیدی چون ساعد باقری ، مرحوم سید حسن حسینی ، محمدرضا عبدالملکیان و سهیل محمودی کار شعری خودم را ادامه داد .

در سال 1371 اولین ترانهانه‌اش ( با عنوان بهار لبخند ) توسط فرید شبخیز آهنگ سازی و توسط بیژن خاوری اجرا شد . این در حالی بود که اولین زمزمه‌هایی از موسیقی پاپ در ایران شنیده می شد . و چند ترانه‌ی دیگر با مضامین بهار و طبیعت که خاص آن زمان بود از او اجرا شد ، و بعد از آن در کلیپی که به سفارش بنیاد جانبازان ساخته و توسط حمید غلامعلی اجرا شد و آهنگساز آن شادمهر عقیلی بود ، در نقش فیلمنامه نویس ظاهر شد .

به واسطه این کار با شادمهرعقیلی آشنا شد ، و قرار شد کاری را با عنوان مسافر که اختصاص به هموطنان خارج از کشور داشت برای شبکه‌ی جام‌جم بسازند و بعد از آن پیشنهاد شد که آلبومی با همین نام کارشود.

در آن آلبوم چهار ترانه با عناوین مسافر ، روح سبز ، هوای گریه دارم و مشق سکوت داشت

 و از آن تاریخ شد که او رابا عنوان یک ترانه‌سرا در كشور شناختند .

 

 

 

مهدی موسوی میر کلائی

*****************


خانم لاری پور جريان  این مافياي ترانه چيست ؟
عده اي فكر مي كنند ، افشين يدالهي و نيلوفر لاري پور مافيايي دارند كه نمي گذارند باقي ترانه سراها به فعاليت بپردازند ، اما شما تعداد آثاري كه از ترانه سراهاي ديگر در بازار هست را بررسي كنيد و بعد تعداد ترانه هاي ما را . آن وقت به نتيجه مي رسيد . من فكر مي كنم هر كس به ميزان تلاشي كه مي كند نتيجه مي گيرد . من وقتي مي بينم كه افشين يدالهي ترانه هايش در سريال هاي مختلف خوانده مي شود خيلي خوشحال ميشوم . گرچه بعضي اوقات دوست داشتم آن ترانه را من مي گفتم!

 

ترانه هايتان تا حدود زيادي متاثر از فضاهاي كلاسيك است و البته ساده. فكر نمي كنيد

 مي توانستيد ترانه هاي اجتماعي و خاص هم داشته باشيد ؟
من ترانه هاي اجتماعي و خاص هم دارم اما وارد بازار نشده اند و شما مرا با ترانه هايي

 مي شناسيد كه از من اجرا شده است .
 

چرا با لوس آنجلس كار نكرديد ؟ وقتي آهنگ ساز هاي همكار شما آنطرف بودند و همين طور خواننده هاي لس انجلسي مشتاق بودند ترانه هاي شما را بخوانند ؟
من موافقم كه ترانه هاي دوستان مرا در آن طرف بخوانند . چون فكر مي كنم اين يك جور صادرات فرهنگيست . من و شما مي فهميم كه فلان ترانه را فلان خواننده از ايران برداشته است و زبانش بسيار متفاوت با ترانه سراهاي آن طرف است . دليل اصلي كار نكردن من با خواننده هاي آن طرف اين بود كه هيچ تسلطي بر روي موزيك ها نداشتم و نمي دانستم بر سر ترانه هايم چه مي آيد . نمي خواستم كه ترانه هايم به واسطه  كليپ هاي آن چناني مطرح شود . و رفتار غير حرفه اي بعضي از ترانه سرا ها در اين مسائل دخيل بود .
 

نيلوفر لاري پور را هميشه با شادمهر شناخته اند و مي گويند كه اگر شادمهري نبود لاري پوري هم نبود! نظر شما چيست ؟

ببینید، من همیشه عنوان کردم که یکی از شانس های مسیر هنریم، آشنایی و همکاری با شادمهر عقیلی بوده. اینکه شما بتونید در اولین آلبوم در کنار موزیسینی قرار بگیرید که کارش رو بلده ، مزیت بزرگیه که در نهایت هم به تولید آلبوم مسافر منجر شد، که همانطور که می دانی با استقبال زیادی مواجه شد

 

عده ای معتقدند که شادمهر به این علت با ترانه سرایان بزرگ کار نمی کند، چون دوست ندارد زیر سایه آنها قرار بگیرد.

 به نظر من شادمهرم یه موزیسینه مثل بقیه، که دلش می خواد ترانه خوب داشته باشد و دارای حق طبیعی برای انتخاب ترانه هایش است .

خواهش می کنم که از او یه هیولا نسازیم.

 

و البته گاهی ترانه ها را باب ميلش تغيير مي دهد .
در رابطه با ترانه ي آغوش بود كه دو بيت را تغيير داد و فقط ترجيعش كار من بود . البته اين اتفاقات براي همه مي افتد . مشكل اينجاست كه وقتي براي شادمهر مي افتد بدون دليل بزرگ مي شود . همه ي خواننده ها همين طور عمل مي كنند . گه گاه شعر را تغيير ميدهند و متناسب با ملودي در آن دخل و تصرف مي كنند ، ولي چون او شادمهر است خيلي اتفاق بي اندازه بزرگ مي شود ! به طور مثال شما در يك گفتگوي ديگر از من پرسيديد شادمهر هزينه ي ترانه هايتان را پرداخته يا خير و من گفتم يك سري را هنوز نپرداخته . و اين يك مسئله ي عاديست . اما آنجا با جنجالي عظيم روبرو شد .

هنوز هم نپرداخته ؟
در مورد آدم فروش بود كه هنوز هم نپرداخته . قبل تر با هم گفتگويي داشتيم و من

 به شما گفتم پول آن ترانه ها را نداده . بعد از آن جنجالي درست شد .

آخرش معلوم نشد آن ترانه مال كي بود ؟
آن ترانه را سه نفر نوشتند . من ، فرزاد حسني و شادمهر عقيلي . كه اتفاقاً بندي كه شادمهر آن را نوشت از بند هاي موفق آن ترانه بود . و چون تنها بخشي از آن ترانه من سروده بودم ، پيگير پولش نشدم . شايد يك دهم مشكلاتي را كه با آهنگ ساز هاي ديگر داشتم با شادمهر نداشتم .
مثلاً مهرداد نصرتي ؟
من به مهرداد نصرتي مي گويم كه آهنگ بايد شنيده شود ، اما او مشتاق است ملودي ها را در آرشيوش قرار دهد . و از بيست ترك آماده شده در اين چند سال فقط "راز" به گوش مردم رسيد . مشكل من با مهرداد نصرتي اين است.

 
چه ترانه ي ماندگاري هم بود.
ناصر خيلي خوب آن ترانه را خواند ، و خيلي متاسفم كه جايش در بين ما خاليست .

شما خواننده ها را زياد اذيت مي كنيد ؟
من به خيلي از خواننده ها ي جوان شعر داده ام و با خواننده اي كه شرايط حرفه اي را درك كند همكاري مي كنم ، و از اين طريق رسماً اعلام ميكنم خواننده اي كه خيلي از مسائل را رعايت نكند و وقت و بي وقت مزاحم شوند همكاري نمي كنم . من آدم صميمي هستم اما در جايش.


با ملودي محودي زياد كار مي كنيد ، فكر نمي كنيد آهنگساز هاي بهتر از او در حال حاضر اطراف شما باشند ؟
او تنها زن آهنگساز است ، و من با او راحتم و ضمن اينكه بايد او را معرفي كرد . ما كه زن هستيم ميدانيم ارزش يك آهنگ ساز زن چقدر مهم و تاثير گذار است ، اتفاقا شعر را هم خوب مي شناسد و ترانه هاي خوبي هم دارد .
 

به عنوان آخرین سوال ، شنیده ام با مجله ای به نام تپش همکاری می کنید.
بله! اين مجله تا حدودي در رابطه با مد و زيبايي ست و با محوريت زنان . و جمعي از ترانه سراها را هم در آنجا گرد هم آوردم و فعاليت

 مي كنند . مونا برزويي و آزاده بخشي و ملودی محمودی هم با من همكاري مي كنند .
 

ممنونم بابت وقتی که به ما دادید.

من هم ممنونم و برای همگی آرزوی موفقیت میکنم.
 

 

***************************

 

 

***************************

 

 خانه | اخبار |  ترانه | گفتگو | مقاله | پيوند | بايگاني | دفتر يادبود  | تماس با ما

   

© Copyright 2005-2008 GlassyGuards.com

All rights reserved . Designed by : Mostafa Azghandi