فریدون آسرایی

   

 

 


اشاره: با به بازار آمدن آلبوم‌ غريبه(خوشگل عاشق) و صداي زيبا و دلنشين خواننده‌اي كه از آنسوي آبها به ايران بازگشته بود، موج ديگري

در بين هنرمندان و علاقمندان به موسيقي پاپ ايجاد گشت. همه جا صحبت از يك نام بود “فريدون آسرايي” كه به سرعت گوي سبقت را از آلبو‌هاي پرفروش آن زمان ربود. او پس از موفقيت و فروش بالاي آلبوم غريبه يك آلبوم ديگر به نام از تو دورم را روانه بازار موسيقي نمود و هم اينك نيز مشغول جمع‌آوري آلبوم "خانه به دوش" است، سبك و اجرا و صداي منحصر بفرد آسرايي علاقمندان خاص خودش را دارد و به همين دليل از وی تقاضا کردیم تا ساعتي را ميهمان پيله هاي شيشه اي باشد . در عصر بهاري يكي از روزهاي هفته گذشته فريدون آسرايي به همراه نيلوفر لاري‌پور از ترانه سرايان خوب و با سابقه ي كشور در دفتر نشريه حضور يافتند. در این جا گفتگو با فريدون آسرايي از نظرتان خواهد گذشت و در همين شماره ماحصل گپ و گفت با نيلوفر لاري‌پور را نيز به اطلاع

مي رسانيم.
 

مهدي موسوي ميركلايي

 

 

جناب آسرایی، لطفا در ابتدا بيوگرافي مختصری از خودتان را براي ما بفرماييد؟
بنده متولد سال1335  در شهر تهران، از جوانان نسل اول انقلاب و مجردم. پس از گذراندن دوران خدمت سربازي براي ادامه تحصيل و نيز زندگي عازم بلاد غربت شدم. پس از 8 سال زندگي در آنجا و اخذ مدرك فوق ليسانس مهندس كشاورزي در فيليپين، به كانادا سفر كردم و 14 سال را

در شهرهاي ونكور و تورنتو گذراندم.

 

كار هنري را در كجا و از چه سالي آغاز كرديد؟
فعالیت هنریم را در سال 1998 ميلادي يعني یک سال پس از ورود به كانادا در شهر تورنتو شروع كردم، سپس بعد از وارد شدن به ونكور با جمعي از خوانندگان لس آنجلسي گروه "پرواز" را تشكيل داديم. می توان  گفت که از 14 سال سكونت در كانادا، 13 سال فعاليت موسيقي (البته به صورت محدود) انجام دادم.

 

آلبوم اولتان که در ايران منتشر شد، را درچه سالی گرداآوری کردید؟
خب، آلبوم اولم را 2 سال قبل از مهاجرت به ايران، با همكاري آقای رامين زماني جمع‌آوري نمودم که این آلبوم تقريباً در سال 79 كه همزمان با ورودم به ايران بود منتشر شد
.

 

چه شد كه خواستيد كار موسيقي را در ايران ادامه دهيد؟
من با ديدن آزاد شدن فضاي موسيقي در ايران و همچنین بدليل اينكه آلبوم هايي كه با آقایان پدرام كشتكار و عماد رضا نكوئي ساختيم، فضاي لوس آنجلسي نداشت به ايران آمدم تا آلبوم‌هاي جديدتري را ارائه دهم. دليل دیگرم اصرار بهروز صفاريان بود كه خواستار ادامه دادن كار موسيقي من در ايران بود كه بنده هم قبول كردم و همزمان با منتشر شدن آلبوم، به ايران آمدم.

 

از آلبوم غريبه بگوييد؟
اين آلبوم را با بهروز صفاريان شروع كرديم، اما در طول مرحله گرفتن مجوز، داستان آن آلبوم عوض شد و كار جديدتري را شروع كرديم و  لذا از آن اثر قبلی تنها يك كار را استفاده نموديم كه متعلق به پدرام كشتكار بود و تنظيم آن را آقای صفاريان انجام داد.

 

جناب آسرایی، فكر می كنم در آلبوم "از تو دورم" جريان متفاوت تري را دنبال کردید.
بله! در آلبوم از تو دورم قرار بود شعرهاي آقای "عبدالجبار كاكائي" با صداي من معرفي شود و در واقع نوعي تبليغ براي شعرهاي ايشان بود كه كاست را به همراه كتاب منتشر كنند. البته آلبوم هم خوب جواب داد ولي فكر می كنم بيشتر براي صداي من، تا شعرهاي آقای كاكائي!

البته من دوست داشتم هدفمان، كه همان معرفي شعرهاي آقای كاكائي بود، به نتيجه برسد.

 

یادم هست که آقای صفاریان، در جايي عنوان کرده بود كه طرح اين آلبوم از ایشان بوده است.

آیا این موضوع صحت دارد؟

 در مورد آقاي صفاريان بايد بگويم، بله ! ايشان درست مي گويند. طرح اوليه از ايشان بود و

 اصلاَ قرار بود ايشان اين آلبوم را تنظيم كنند. ولي به دلايلي موفق به همكاري نشديم...

 اما من معتقدم صفاريان يكي از بهترين آهنگساز هاي كشور است، بطوریکه در آلبوم شبح

 هم با او همكاري كردم .


در مورد آلبوم شبح، معتقدم نسبت به كيفيت در آهنگ سازيها و ميكس و مستر و تبليغاتي كه قبل از ورودش به بازار بود، با استقبال خوب مخاطب روبرو نشد ؟
البته نمي توان گفت كه مورد استقبال قرار نگرفت. به نظرم آلبوم خوبي بود، ولی خب به علت ايرادهايي كه بر آن گرفته شد خيلي تغيير كرد.

 البته هنوز هم فروش خوبي دارد...

 

آيا در حال حاضر كار جديدي را در دست اقدام داريد؟
بله! مشغول كار بر روي آلبوم سوم خودم، یعنی "خانه به دوش" هستم . اثریست که داراي 8 ترك ريتميك است كه البته با كارهاي ديگرم متفاوت مي باشد. دوستانم آقایان "پدرام كشتكار، عليزاده و فردين فر" نیز در این آلبوم با من همكاري دارند و كار تنظيم اين آلبوم را دوست عزيزم، پاشا انجام مي دهد.

 

شخصا به كدام فضاي موسيقي علاقه داريد؟
نيوايج را دوست دارم، چون موضوع شعر باید جوري باشد كه مخاطب را

 آرام كند، به صداي بدهم علاقه دارم چون آرامم مي كند و دوست دارم در اين سبك و فضا كار كنم.

 

ترجيح مي‌دهيد با كدام شعرا همكاري كنيد؟
از كاركردن با عبدالجبار كاكائي لذت مي برم، چون كارها و شخصیتشان، تماما درس است. همچنین دوست دیگری كه تمایل دارم با او همكاري كنم "سيد فريد احمدي" است، ولي متاسفانه به دليل دلخوري که از ايشان دارم با او همكاري نمي كنم!


چه دلخوري ؟
قبلاَ از ايشان شعري را ساخته بودم و قرار بود در آلبوم آينده قرار دهم، ‏ولي متاسفانه ايشان آن شعر را بدون اطلاع من به شخص ديگري واگذار کردند.

 

به نظر شما چرا در حال حاضر بازار موسيقي و در كل موسيقي داخل رو به ركود است؟
دليل آن واضح است، در مصاحبه ديگري هم گفته بودم، اگر كاري رشد نمي كند، ناشي از كم بودن تعامل فرهنگ و نبودن حمايت است، چون ما هنوز درگير مسائل پيش پا افتاده هستيم و شرايط كشورمان هم شرايط خاصي است و البته من معتقدم که ما موظف هستيم تا به اين شرايط احترام بگذاريم.

 

جناب آسرایی اگر حرفی باقیمانده، خوشحال می شویم تا بشنویم.
حرف آخر اینکه، انسان بايد خواستار آرزوهاي بزرگ باشد، آرزوهاي كوچك آدم را به هيچ جا نمي رسانند. جوانان ما بدانند که بهترين هستند و با ديدن دوردست ها مي توانند بزرگترين موفقيت ها را بدست آورند. در پایان از نشریه پیله های شیشه ای که موجبات گفتگوي من را پديد آورد تشكر مي كنم.

 

ما هم از شما ممنونیم.

 

    فریدون آسرایی / نیلوفر لاری پور

(با سپاس از هر دو هنرمند، بابت حضورشان در پیله های شیشه ای)

 

 خانه | اخبار |  ترانه | گفتگو | مقاله | پيوند | بايگاني | دفتر يادبود  | تماس با ما

   

© Copyright 2005-2008 GlassyGuards.com

All rights reserved . Designed by : Mostafa Azghandi