سرمقاله

 

 ( مصطفی ازقندی )

   
 

 

شماره ای که پیش روی شماست، ششمین شماره از مجموعه فعالیت 18 ماهه وبسایت پیله های شیشه ایست که آن را با توجه به تلاشهای صورت گرفته، نقطه اوج کار پیله ها در طی این زمان یکسال و نیم اخیر می دانم. پس از انتشار پنجمین شماره در آذرماه 85‌، همیشه به دنبال یک ایده نو برای شماره بعدی پیله ها بودیم، تا به نوعی مجله را از تبدیل شدن به کلیشه دور نگه داریم. در نهایت، با توجه به ایده هایی که از برخی دوستان و برای اولین بار از "بهرام دهقانیار" عزیز دریافت کردیم، تصمیم به گردآوری ویژه نامه ای در مورد موسیقی پاپ و مسائل و مشکلاتش گرفتیم که خوشبختانه، پس ار در میان گذاشتن این مطلب با دوستان هنرمند، با استقبال گرم آنها روبرو شدیم.

شاید بهترین راه در بررسی صجیج و کامل این مساله، جستجو برای یافتن افرادی بود که به نوعی آغازگر این نوع موسیقی بودند و یا در طول مدت فعالیتشان (از زمان شروع مجدد حیات موسیقی پاپ)، صادقانه و به درستی در این راه گام برداشته بودند. لذا تمامی این عوامل باعث شد تا در این ويژه نامه، گپ و گفتی داشته باشیم با پنجاه نفر از دلسوزان و مرتبطان موسیقی و ترانه کشور. البته این جستجوی سه ماهه، تنها منحصر به دوستان داخلی نبود و توانستیم تا با هنرمندان خوب حارج از کشور نیز همکاری داشته باشیم و نظر این دوستان را در مورد مسائل و مشکلات موسیقی پاپ (در فضایی غیر از مارکت ایران) جویا شویم. به هر حال امیدوارم که مجموع این گپ و گفت ها، تا حد بسیار زیادی حق مطلب را، آنطور که بایسته و شایسته است، ادا کرده باشد ...
بسیار خوشحالیم که در این شماره افتخار همکاری با بزرگان و اساتیدی همچون آقایان: ایرج جنتی عطایی، کاظم عالمی، فرامرز اصلانی و دوست بسیار عزیزم رامین زمانی را داشتیم. همچنین بایستی تشکری داشته باشم از دوستانی که برای اولین بار در پیله ها حضور یافتند: عزیزانی مثل: کاوه یغمایی، بابک امینی، بهروز صفاریان،نیما مسیحا، عبدالجار کاکائی، حسین زمان، چنگیز حبیبیان، قاسم افشار، حمید خندان، فریدون آسرایی و تمامی عزیزانی که ما را در این شماره یاری نمودند.

ُُذکر یک نکته را ضروری میدانم و آن اینکه، تمامی مطالب این ويژه نامه (اعم از ترانه، مقاله، موزیک و به ویژه تمامی گفتگوها) مخصوص وبسایت  "پیله-های شیشه ای" بوده و تمامی این آثار تنها برای این شماره ی پیله ها تولید و جمع آوری شده است. لذا از تمامی همکاران عزیز تقاضامندم تا در صورت استفاده از این آثار در مجلات و وبسایت های دیگر، از ذکر نام منبع خودداری ننمایند.
 

در توضیح بخش های این شماره بایستی عرض کنم، که پس از قسمت ترانه ها (با 13 ترانه)، بخش مصاحبه ها در قالب 3 فیلد جداگانه: (1) موزیسنیها، (2) ترانه سرایان و (3) خوانندگان، با 24 مصاحبه قرار دارد. بخش نهایی، قسمت موزیک مجله است، که در برگیرنده 10 قطعه موسیقی زیبا بوده که برای اولین بار از پیله های شیشه ای پخش می شود. لازم به ذکر است که موسیقی تمامی این دوستان، به نوعی در راستای همان خط فکر همیشگی پیله ها، یعنی موسیقی فخیم می باشد. نکته دیگر اینکه، پیله های شیشه ای علاوه بر آثار سایر عزیزان، مطابق هر شماره، دارای یک قطعه موزیک تولیدی (توسط وب سایت) می باشد که در این راستا، قطعه "آغوش" با صدای عماد قریانیان، حضور دوستان گرامی تقدیم می شود. امیدوارم پیله ای شیشه-ای در تولید این اثر توانسته باشد، المانهای یک موزیک استاندارد را رعایت نماید.

همینجا اجازه می خواهم تا تشکری داشته باشم از گروه شماره شش پیله های شیشه ای، که به طور پیوسته و طی سه ماه فعالیت مداوم در جمع آوری مطالب این شماره یار و یاورم بودند، لذا بسیار ممنونم از دوستان پرتلاشم: المیرا آقازاده، رضا مشکات، مهدی موسوی میر کلائی، سعید مزینانی، مریم خوشرنگ، ساناز صفائی و دوستان پرتلاشم در قسمت فنی شرکت آنسی کام، که وب سایت را در رساندن این شماره همراهی کردند. در پایان امیدوارم تا زحمات پنج ماهه گروه پیله های شیشه ای، مورد توجه شما دوستان و همراهان همیشگی قرار گرفته و با نظراتی که در هر صفحه از شما عزیزان دریافت می کنیم، این مجله را در پیمودن صحیح راه حود تشویق و یاری نمائید.
 

با تشکر و احترام

 سردبير پيله های شيشه ای 

 23 / 3 / 87         

 

مجموعه شماره شش پیله های شیشه ای را،

تقدیم می کنیم به روح بزرگ ِ نویسنده، فیلمساز، نمایشنامه نویس و شاعر  ِ همیشه جاویدان کشورمان:

"استاد نادر ابراهیمی"

روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

   

ترانه: سفر به خاطر وطن

"نادر ابراهیمی"

 

 

ما برای پرسیدن نام گلی ناشناس

چه سفرها كرده ایم، چه سفرها كرده ایم

 

ما برای بوسیدن خاك سر قله ها

چه خطرها كرده ایم، چه خطرها كرده ایم

 

ما برای آنكه ایران، گوهری تابان شود،

خون دلها خورده ایم، خون دلها خورده ایم

 

ما برای آنكه ایران، خانه خوبان شود،

رنج دوران برده ایم، رنج دوران برده ایم

 

ما برای بوئیدن بوی گل نسترن، 

چه سفرها كرده ایم، چه سفرها كرده ایم

 

ما برای نوشیدن شورابه های كویر 

چه خطرها كرده ایم، چه خطرها كرده ایم

 

ما برای خواندن این قصه عشق به خاك

خون دلها خورده ایم، خون دلها خورده ایم

 

ما برای جاودانه ماندن این عشق پاك      

رنج دوران برده ایم، رنج دوران برده ایم ...

 

 

 

 خانه | اخبار| ترانه|گفتگو | مقاله | پيوند| بايگاني |دفتر يادبود | تماس با ما

   

© Copyright 2005-2008 GlassyGuards.com

All rights reserved . Designed by: Mostafa Azghandi

نظرات