تفاوت واره گی

( درآمدی بر آسیب شناسی ِ رواج ِ پوپولیسم در میان ِ نانوایان ِ سیرالئون )

سعید کریمی

     

 

 

 

ترانه در تعریف ِ تاریخی ِ خود طیف ِ گسترده ای از متونی را در بر می گیرد که در روزگاران ِ گوناگون برای اجرای موسیقیایی پدید آمده و ( 1 ) اجرای آن نیز در دوره ی زمانی اندک یا بسیار ، در میان ِ عوام یا خواص مقبولیت یافته است ، در تعریفی موجز تر " ترانه فراورده ای فرهنگی ست برای رفع ِ نیاز های هر جامعه " .

 

 

جدول ِ شماره ی سه :

 

سیب

 

 

مبنای ترانه نامیدن ِ هر نوشته ای توجه به گونه های پیشین ِدیگر ِ همسان با آن نوشته در حافظه ی تاریخی ِ جامعه است که به اجرا رسیده است و این اجرا در میان ِ عده ای  قلیل یا کثیر مقبولیت یافته باشد .

قیصر

لحاف

نیوتن

خر

ژاک لوک گدار

گاو

زیدان

پاشنه ی کفش

عادل فردوسی پور

عینک

کریم شیره ای

کله ی کچل

اسفندیار

لبخند

ناپدری ِ چل گیس )همسر  ِ حسن کچل )  

چشم  ( 2)

ملا نصرالدین

سبیل

مش حسن

 

مراحل ِ ت ف ا و ت با توجه به جدول ِ شماره ی هشت  :

 

 

در زمان و مکانی نامعلوم ، یکی زیر ِ درخت ِ سیب نشسته بود ، یه هو !  یه سیب خورد  تو کله ش ، به این فکر افتاد که ترانه ی متفاوت بگه ، رفت و گفت ! فرد ِ مورد ِ نظر فرضیه ی زیر را مطرح کرد :


به مقدار نا متنابهی " ط " برای نگارش ِ ترانه ی متفاوت نیازمندیم .
لحاف ِ ملا معمولا گم می شد و تا دعوایی در نمی گرفت لحاف ِ مربوطه پیدا نمی شد که نمی شد . برای آنکه ترانه کارکردی متفاوت در این دعوا داشته باشد فرد ِ مورد ِ نظری ( با هویتی نامکشوف ) فرضیه ی زیر را مطرح کرد :


به مقدار نا متنابهی " ط " برای نگارش ِ ترانه ی متفاوط نیازمندیم .
خر ِ کریم شیره ای از کُره گی خر بود ، از این رو کریم که کاری با ترانه و ترانه سرایی نداشت ، یه روز بی هیچ مقدمه ای ، به این فکر افتاد که اولین کسی باشد که ترانه ی متفاوت می نویسد ، او دست به کار شد و قبل از نوشتن ِ اولین ترانه ،  فرضیه ی زیر را مطرح کرد :


به مقدار نا متنابهی " ط " برای نگارش ِ ترانه ی مطفاوط نیازمندیم .
در یکی از نسخ ِ غیر ِ معتبر نقل است که مش حسن بعد از کشته شدن ِ گاوش و به لج ِ بلوری هایی که از فرضیه ی شماره 3 و کریم شیره ای پیروی می کردند ، فرضیه ی زیر را مطرح کرد :


به مقدار نا متنابهی " ط " برای نگارش ِ طرانه ی مطفاوط نیازمندیم .
همه ی ماجرا از گرمابه ی زیر ِ گذر شروع شد که آب ِ گرم نداشت . قیصر در اقدامی آنارشیستی پاشنه اش را خواباند و به کلانتری نرفت و خودش شروع به کشتار ِ خاندان ِ آب منگل کرد ، او در

( 3 ) سکانسی که هیچ وقت فیلمبرداری نشد تا نمایش داده شود ، فرضیه ی زیر را مطرح کرد :


به مقدار نا مطنابهی " ط " برای نگارش ِ طرانه ی مطفاوط نیازمندیم .
موج ِ نوی سینمای فرانسه در ترانه ی متفاوط ِ ایران بی تاثیر بود تا آنجا که گُدار در مصاحبه ای که هیچ وقت انجام نگرفت تا منتشر شود ، فرضیه ی زیر را مطرح کرد :


به مقدار نا مطنابهی " ت " برای نگارش ِ طرانه ی مطفاوط نیازمندیم .
گدار فرانسویه و زیدان هم همین طور ، پس هر دو به ترانه ی متفاوط مربوطند ، زیدان در هنگام ِ کوبیدن ِ کله به سینه ی ماتاراتزی ( فینال ِ جام ِ 2006 ) فرضیه ی زیر را مطرح کرد :


به مقدار نا متنابهی " ت " برای نگارش ِ طرانه ی مطفاوط نیازمندیم .
هیچ وقت ، هیچ کس ، هیچ جا ربطی میان ِ عادل و ترانه ندید ، با اینحال برای اینکه این مقاله از شگفتی و طفاوط عاری نباشد ، او 7 دقیقه و 25 ثانیه ی پیش فرضیه ی زیر را مطرح کرد :


به مقدار نا متنابهی " ت " برای نگارش ِ ترانه ی مطفاوط نیازمندیم .
اسفندیار در لیگ ِ برتر به ناداوری باخت ، نه به رستم ، او در آخرین چشمکش به صورتی کاملا غیر ِ قابل ِ درک و نامحسوس فرضیه ی زیر را مطرح کرد : ( 4 )


به مقدار نا متنابهی " ت " برای نگارش ِ ترانه ی متفاوط نیازمندیم .
تا حالا فکر کردید که مهریه ی چل گیس چقدر بوده است ؟! این همان حلقه ی مفقوده ی داروین است ، آنرا می توانید از مجذور ِ یک پنجم ِ تعداد موهای سبیل ِ نیمه ی راست ِ صورت ِ ناپدری ِ چل گیس  همسر ِ حسن کچل به دست آورید ، اولین کسی که این معادله را انجام داد فرضیه ی زیر را مطرح کرد :
به مقدار نا متنابهی " ت " برای نگارش ِ ترانه ی متفاوت نیازمندیم .
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رعایت ِ قافیه ، وزن ، خط ِ عمودی ، خط ِ افقی ، یکدستی ِ زبان ، تازه گی ِ موضوع ، مقبولیت ِ محتوا و غیره و غیره هیچ کدام مهم نیستند ، مهم خلق ِ چیزیست که نتوان نامی بر آن نهاد ، موچودی که موجودیت ِ خود را نفی می کند .

 

طبق ِ معمول ( کدام معمول بماند ! ) در آغاز ِ این گونه مباحث مجبوریم بیل و کلنگ ابتیاع کرده به قصد ِ نبش ِ قبر روانه ی تاریخ شویم و از شیدا شروع کنیم و بیل بزنیم تا برسیم به جناب افشین خان یدالهی  و دیگر رفقا که البته دیگر احتیاجی به بیل زدن نیست و می توانیم با ایشان دست بدهیم و گپ بزنیم و حتا چای بنوشیم .
 
پانوشت  
11/148 - و اما  آنچه خواندید نوشتاری بود که هیچ سعی ِ مشخص و نا مشخصی در واکاوی ِ تاریخی ِ ترانه ی متفاوت و یا تبیین ِ حوزه های آن نداشت و از این رو خود می تواند مقاله ای متفاوت درباره ی ترانه ی متفاوت نامیده شود !  ( نگاه کنید به آنفولانزای مرغی ، بدیع الزمان فروزانفر ، نشر ماندگار ، چاپ اول ، 1376 ، ص 105 )
 
خبری در مورد ِ بارانهای فصلی در میانمار  
سلام ، شما با منزل ِ خانواده ی مطفاوتتـــآ  طماث گرفطه ایت ، حتا پس از شنیدن ِ صدای بوق هم نمی توانید پیغام ِ خود را بگذارید ، خدافـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــس .
 
 

                                                                                                                                                                    سعید کریمی
                                                                                                                                                                     اسفند 1385
                                                                                                                                                                          طهران

راستی داشت یادم می رفت که نرفت و پشیمون شد ، چه کسی نخستین ترانه ی متفاوت را گفت و آن را بنیان نهاد !؟ بالاخره این همه جایزه و نشان و مدال ( نپرسید کدام همه ! )  باید نصیب ِ او گردد و حتی اسم ِ یکی از بزرگراه های پایتخت نیز به نامش نام گذاری شود . آیا شما این ترانه سرای خوشبخت را می شناسید ؟ معرفی کنید و جایزه بگیرید !

 

 

 خانه | اخبار |  ترانه | گفتگو | مقاله | پيوند | بايگاني | دفتر يادبود  | تماس با ما

   

© Copyright 2005-2006 glassyguards.com

All rights reserved . Designed by : Mostafa Azghandi